درباره ما ۱۳۹۸/۶/۱۰ ،۱۷:۵۱:۲۹ +۰۰:۰۰

در سال 1349 مرحوم ذبیح‌الله بهجت آرزوی دوران جوانیش که راه‌اندازی کتابفروشی بود را به همراه پسرش محمدعلی بهجت که تازه قدم در راه جوانی گذاشته بود را عملی کرد و کتابفروشی بهجت را تأسیس کرد. ذبیح‌الله بهجت از سال‌های جوانی علاقه وی‍ژه‌ای به کتاب داشت و با شعرا و نویسندگان نامدار زمان خود در ارتباط نزدیک بود. کار کتاب را بخوبی می‌شناخت و اطلاعات بسیاری در موضوعات مختلف بخصوص شعر، ادبیات و عرفان داشت. از همان سال‌های ابتدایی که کتابفروشی تأسیس گشت به کار چاپ کتاب‌هم روی آورد و اولین کتب‌های انتشارات را با کمک پسرش محمدعلی بهجت – مدیر فعلی – انتشارات به چاپ رسانید. سال‌های آخر حکومت پهلوی کتابفروشی بهجت محلی شده بود برای رفت و آمد نویسندگان، شعرا مترجمین و حتی سیاستمدران و به طبع جذابیت رفت و آمد اهل فرهنگ نام‌دار آن زمان، کتابفروشی بهجت محلی شده بود برای رفت و آمد جوانان و دیدار با این بزرگان. ساعت‌ها بحث و گفتگو، پرسش و پاسخ از اتفاقات داعمی بود که در این کتابفروشی روی می‌داد و حضور ذبیح‌الله خان بهجت با آن متانت طبع، بلند نظری و خلق و خوی خوشش وی را نقطه پرگار دایره‌ای از رفت و آمدن‌های این کتابفروشی کرده‌بود و تاثیر ایشان برروی مشتریانی که دیگر پاتوق‌شان این کتابفروشی بود و سختی دوران را ساعاتی، برایشان شیرین‌ می‌کرد. همین تاثیر باعث شده که باوجود اینکه نزدیک به ربع قرن از فوت ایشان می‌گذرد و جوانان و مینسالان آن دوران که کهنسالان این زمان هستند هنوز که هنوزه از ایشان یاد می‌کنند و خاطرات فراوانی را تعریف می‌کنند که آن دوران در این کتابفروشی برایشان اتفاق افتاده‌است. در همان سال‌های اولیه مرحوم بهجت بخاطر ارتباطات زیادی که با نویسندگان و مترجمین خوب آن زمان داشتند به همراه پرسشان محمد علی بهجت اقدام به چاپ و نشر کتاب کردند. برقراری ارتبطات و پیشنهاد موضوعات عموما با ایشان بود و کارهای تولید و چاپ کتاب با پسرشان بود. از همان ابتدا همانند یک ناشر پخته و کار بلد وارد عرصه نشر شدند و کتاب‌های ماندگاری را به چاپ رساندند که بعضاً غریب به پنجاه سال است که چاپ می‌شوند.
انتشارات بهجت ناشری پرکار با تعداد عناوین زیاد نیست ولی در بین اهالی کتاب خوش‌نام است. با همان تعداد عناوین محدود که با دقت و وسواس زیاد انتخاب و چاپ می‌شوند توانسته که نامی در بین دیگر ناشران خوب این کشور برای خود داشته باشد و در اغلب کتاب‌خانه‌های خصوصی و عمومی کتاب‌هایش موجود باشد. تسلط مدیران مجموعه به موضوعات کتاب و هوشمندی در انتخاب عناوین باعث شده که چندین و چند حوزه جدید موضوعی را وارد بازار کتاب ایران کنند و برای اولین بار آن‌ها را به چاپ برسانند و به مردم معرفی کنند و هرکدام را چندین و چند بار به چاپ برسانند. موضوعاتی که در زمان خود در ایران چندان شناخته شده نبود.
انتشارات بهجت همیشه سعی کرده که مرز بین فرهنگ و اقتصاد را رعایت کند و در کنار آن همیشه کتاب‌هایش از یک استاندارد بالا چه از لحاظ کیفیت مطالب و کیفیت ترجمه و چه از لحاظ تکنیک چاپ و تولید برخوردار باشد و این استادندارد را نزدیک به 50 سال ادامه داده و حفظ کرده‌است. همچنین در این سال‌ها سعی داشته‌است که نگذارد گذر زمان گرد کهنه‌گی برروی کارهایش بگیرد و همیشه کوشش کرده است خود را با تغییرات روز هماهنگ کند و در بازار نشر به فعالیت بپردازد.
حاصل همه این تلاش‌ها، فعالیت‌ها و کوشش‌ها ما را دارای گنجینه‌ای کرده‌است که که بدست آوردنش بسیار سخت و حفظ و نگهداریش بسی سخت‌تر است. همانا این گنیجنه ارزشمند اعتماد شما و نام نیکی‌است که از این اعتماد بدست آمده‌است.
آینده را در پیش روی خود روشن می‌بینیم و کار نشر را ترکیبی از فهم فرهنگی و تکنیک تولید کتاب می‌دانیم و تا به امروز هردو را همزمان در مجموعه‌خود داشته‌ایم و خواهیم داشت.

به گیتی به از راستی پیشه نیست ز کژی بَتر هیچ اندیشه نیست
چو با راستی باشی و مردمی نبینی به جز خوبی و خرّمی
فردوسی

اطلاعات تماس

خیابان ولی عصر بالاتر از دوراهی یوسف آباد

تلفن: ۸۸۹۶۷۱۷۶

تلفکس: ۸۸۹۵۷۱۷۶

Web: آدرس سایت

اینجا سایت رسمی کتابفروشی بهجت است. کتابفروشي پنجاه ساله که به عنوان قديمي‌ترين کتابفروشي خيابان ولي‌عصر نام برده مي‌شود. در اين سايت ما با قرار دادن منو‌هاي متنوع و حرفه‌اي انتخاب کتاب را برايتان ساده‌‌تر، دقيق‌تر و سريع‌تر کرديم. همچنين براي اولين بار فهرست و مقدمه هر کتاب را در بخش توضيحات آن کتاب آورديم که با آگاهي بيشتري کتاب‌تان را انتخاب کنيد.